| Processor | Intel Celeron N4500 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 11.6 Inch IPS Display | |
| Graphics Card | Integrated UHD Graphics | |
| OS | Chrome OS | |
| RAM | 4GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 32GB eMMC SSD | |
| Battery | 2-cell, 47 WHr Long-life Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Hp Fortis x360 11 G3 Chromebook |
|---|---|
| Model | Fortis x360 11 G3 Chromebook |
| Price | Tk 67,724 |
| Brand | HP |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) |
|---|
| Display Type | HD IPS eDP BrightView WLED touchscreen with Corning Gorilla Glass 3, 220 nits |
|---|---|
| Display Size | 11.6 inch |
| Display Resolution | 768 x 1366 Pixels |
| Webcam | Built-in 720p HD webcam plus integrated 5MP world-facing auto-focus WFOV second webcam (on keyboard deck) with microphone |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 11.61 x 8.08 x 0.82 in |
|---|---|
| Body Weight | 3.24 Ibs |
| Body Build | Aluminum-magnesium alloy |
| Body Color | Black |
| Operating System | Chrome OS |
|---|---|
| Processor | Intel Celeron N4500 2-core, 4-threads Clock Speed 1.1 GHz Max Turbo Frequency 2.8 GHz |
| Ram | 4GB DDR4 3200Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 32GB eMMC SSD |
| Battery Type | 2-cell Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 47 WHr Long-life Battery |
| Battery Backup | Up to 7 hours |
| Audio | HD audio, dual speakers, dual array microphones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 with 2 Antennas |
| USB | 2 SuperSpeed USB Type-C 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery, video and data support); 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 Stereo headphone/microphone combo jack |
| Made By | United States |
|---|---|
| Other Features | Full-sized spill resistant Chrome keyboard with skirt anchored keycaps; Clickpad - For 2nd Camera |
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →Display: 10.95 Inches IPS Display
Processor: Google Tensor G2 (5 nm) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po, non-removable (27 Wh) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 39.3/53.8 (Whr) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: 6-Core, 12-threads Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD Display
Processor: 4-core, 4-threads Processor
RAM: 4GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell, 53 Wh, ExpressCharge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel N200 Processor Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →